Εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργαστήριο εκπαιδευτικής ρομποτικής

Στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής, οι μαθητές του Γ2, με τη συνοδεία του καθηγητή τους κ. Λεβέντη, είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του 7ου Λυκείου Τρικάλων. Σκοπός της επίσκεψης ήταν να μπορέσουν οι μαθητές να κατανοήσουν την πραγματική έννοια της Πληροφορικής ως επιστήμης που ασχολείται κυρίως με τον προγραμματισμό ηλεκτρονικών υπολογιστών και ρομπότ.

Οι μαθητές μας :

ενημερώθηκαν σχετικά με την επιστήμη της Ρομποτικής,

είδαν από κοντά την ρομποτική κατασκευή με την οποία του 7ο Λύκειο διακρίθηκε στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής (WRO) που πραγματοποιήθηκε στην Ντόχα του Κατάρ,

προγραμμάτισαν ρομποτικές κατασκευές χρησιμοποιώντας το περιβάλλον LEGOMINDSTORMSEV3 και τέλος

είχαν την ευκαιρία να πετάξουν στον περιβάλλοντα χώρο του Λυκείου τρία (3) DRONES.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Διεύθυνση, τον Σύλλογο Διδασκόντων του 7ου Λυκείου Τρικάλων και τον υπεύθυνο του Εργαστηρίου Ρομποτικής που μας φιλοξένησαν στο σχολείο τους.

Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικές επισκέψεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.