Δράση Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής

Στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής και συγκεκριμένα στην ενότητα «Ο προγραμματισμός στην πράξη», οι μαθητές της Γ τάξης ήρθαν σε επαφή με το αντικείμενο της εκπαιδευτικής ρομποτικής. Πιο συγκεκριμένα, το εργαστήριο εκπαιδευτικής ρομποτικής του 7ου ΓΕΛ μας δάνεισε δύο συστήματα εκπαιδευτικής ρομποτικής (EV3 Lego Mindstorms) για 2 εβδομάδες. Η συγκεκριμένη δραστηριότητα εντάσσεται στις καινοτόμες δράσεις που πραγματοποιεί το σχολείο μας σε τακτά διαστήματα. Πρόκειται για μία εκπαιδευτική καινοτομία η οποία εστιάζει στην εφαρμογή νέων διδακτικών προσεγγίσεων και νέων διδακτικών μέσων. Οι μαθητές συναρμολόγησαν 2 ρομπότ και εκτέλεσαν διάφορες ασκήσεις προγραμματισμού.

This entry was posted in Δραστηριότητες, Χωρίς κατηγορία and tagged . Bookmark the permalink.