Ενημέρωση για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Την Πέμπτη, 16 Μαρτίου 2017, το 1ο Γυμνάσιο Τρικάλων συμμετείχε με 24 μαθητές στην ημερίδα με θέμα “Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο”  που διοργανώθηκε στα Τρίκαλα από την τοπική διοίκηση Τρικάλων της Διεθνούς Ένωσης Αστυνομικών σε συνεργασία με το Δήμο Τρικκαίων και την υποστήριξη της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Ε. Ζαφείρη, Χ. Μεγαρχιώτη και Γ. Φιλίππου

Τις εισηγήσεις έκαναν αξιωματικοί της Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον κυβερνο-εκφοβισμού (Cyberbullying). Οι μαθητές ενημερώθηκαν ότι με αυτόν τον όρο αναφερόμαστε στην ενδο και εξωσχολική βία που εκδηλώνεται μέσω ηλεκτρονικών συσκευών. Περιλαμβάνει την επαναλαμβανόμενη αποστολή ηλεκτρονικών ή τηλεφωνικών μηνυμάτων με απειλητικό, ρατσιστικό ή σεξιστικό περιεχόμενο, δημιουργία  προφίλ διαδικτυακά με ψευδή στοιχεία, ανάρτηση ψεύτικων ειδήσεων, προσωπικών πληροφοριών, φωτογραφιών, βιντεοσκοπημένου υλικού καθώς και την υποκίνηση ενός ατόμου να λάβει μέρος σε μια ομάδα που έχει σκοπό την άσκηση βίας.

WP_20170316_011 WP_20170316_014