Συμμετοχή του 1ου Γυμνασίου στο 7ο Ψηφιακό Μαθητικό Φεστιβάλ

Παρουσίαση σε scratch

Το 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας πραγματοποιείται υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων,  και υποστηρίζεται από Συλλόγους και Ενώσεις Πληροφορικής καθώς και Τοπικούς Φορείς. Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε  στις 26 και 27 Απριλίου 2017 ταυτόχρονα σε  18 πόλεις της Ελλάδας (Ηράκλειο, Άγιος ΝικόλαοςΑγρίνιοΙωάννινα, ΚαβάλαΚαλαμάτα,ΚέρκυραΚομοτηνήΛάρισα, Μυτιλήνη, ΠάτραΠύργος ΗλείαςΡόδος, Σύρος, Τρίκαλα, ΦλώριναΧανιά και Χίος )

7o_mathitiko_logo-jpg-1475262202892

Ομάδα συμμετοχής στο Φεστιβάλ

Στο πλαίσιο του Μαθητικού Φεστιβάλ παρουσιάστηκαν έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο μαθημάτων Πληροφορικής όλων των βαθμίδων (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο), του μαθήματος «Ερευνητικές Εργασίες (Project)» των ΓΕΛ και στη Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων στα ΕΠΑΛ.

Το 1ο Γυμνάσιο συμμετείχε με επιτυχία με εργασίες των μαθητών του και των τριών τάξεων ως εξής:

• «Εκπαιδεύοντας τον παππού», εικονογραφημένη ιστορία σε scratch για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, Άννα Μπουρλιού, Γιάννης Γκιουλέκας, Αναστάσιος Τσέλιος, Α τάξη
  • Σκρατσάροντας με ένα μύθο: «Ο Θησέας και ο μίτος της Αριάδνης», παιχνίδι λαβυρίνθου σε scratch, Γιώργος Ντινόπουλος, Γιάννης Μαραγκός, Γ τάξη και Άννα Λάσκου, Γιάννης Γκιουλέκας, Ανδρέας Αργυρόπουλος, Α τάξη

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευαγγελία Ζαφείρη

• «Internet of Things…What?» , βίντεο σε animoto, Μπουλούτσος Βησσαρίων Β” Τάξη
  • Παιχνίδι-κουιζ σε scratch:?Εθνικοί ευεργέτες?, Βιργινία Ζορμπά, Γ τάξη

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χριστίνα Μεγαρχιώτη

This entry was posted in Δραστηριότητες. Bookmark the permalink.