Επίσκεψη του 15μελούς του 1ου Γυμνασίου Τρικάλων στο Δημαρχείο

«Ο ρόλος ενός δεκαπενταμελούς μαθητικού συμβουλίου στην πράξη», ήταν το σημερινό μάθημα που διδάχτηκε το Δημαρχείο Τρικκαίων. Εκεί, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, ο Δήμαρχος κ. Δημήτρης Παπαστεργίου υποδέχθηκε το πρωί της Πέμπτης 23 Νοεμβρίου 2017, τα μέλη του 15μελούς συμβουλίου του 1ου Γυμνασίου Τρικάλων. Συνοδευόμενοι από τη διευθύντρια κ. Δήμητρα Αδάμου και την καθηγήτρια Κοινωνιολογίας κ. Στέλλα Σιώμου.

.Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκθέσουν, με σύντομη ηλεκτρονική παρουσίαση  τα θέματα του σχολείου και να προτείνουν λύσεις. Κυριάρχησε το θέμα του προαυλίου και των γηπέδων, ενώ δόθηκε έμφαση και σε ζητήματα πράσινου, σκίασης και κλειστού γυμναστηρίου. Ο κ. Παπαστεργίου συνομίλησε με τους μαθητές, εξηγώντας τον τρόπο με τον οποίο θα επιλυθούν σταδιακά τα ζητήματα, με έμφαση στη βελτίωση των συνθηκών για μαθητές και εκπαιδευτικούς. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρενέβησαν με ερωτήσεις, ενώ η αρμόδια αντιδήμαρχος κ. Εφη Λεβέντη επεσήμανε τις ήδη πραγματοποιηθείσες παρεμβάσεις.

Ακολούθως τα μέλη του συμβουλίου ξεναγήθηκαν στο χώρο του δημαρχείου και γνώρισαν το control room του Smart Trikala.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.