Εντυπώσεις από την εκπαιδευτική επίσκεψη στο “Νόησις” Θεσσαλονίκη

Στις 25/4/2018, ημέρα Τετάρτη, πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη στο “Νόησις”- Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας στη Θεσσαλονίκη των μαθητών της Α τάξης. Τους μαθητές συνόδευαν οι καθηγήτριες Ε. Ζαφείρη (Πληροφορικής), Σ. Σιώμου (Κοινωνιολόγος) Ν. Ζαψαλή (Αγγλικής), , Γ. Βαϊοπούλου (Φιλόλογος), Γ. Φιλίππου (Χημικός). Ακολουθούν φωτογραφίες:

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πολύ ενδιαφέροντα θεάματα όπως    “Τα θαύματα της Μηχανικής”  σε 3-D στο Κοσμοθέατρο, “Ο θαυμαυστός κόσμος του Σύμπαντος” σε 3-D στο Πλανητάριο καθώς και να ξεναγηθούν στις πολύ ενδιαφέρουσες εκθέσεις. Οι εκθέσεις περιελάμβαναν το εκθετήριο Αυτοκινήτων, το Τεχνοπάρκο το οποίο περιλαμβάνει σε μία έκταση 450m2 , 40 εκθέματα, τα οποία αναφέρονται σε μια ποικιλία επιστημονικών θεμάτων, όπως ο ηλεκτρισμός, ο μαγνητισμός, η οπτική, η μηχανική κ.ά. και τέλος το μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας με εκθέματα όπως ο μηχανισμός των Αντικυθήρων, κ.α.