Η ρομποτική στα τεχνικά επαγγέλματα

Tη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 1ου Γυμνασίου Τρικάλων παρακολούθησαν ενημέρωση σχετικά με τα τεχνικά επαγγέλματα, την οποία παρουσίασαν ο κ. Ιωάννης Μπετούνης, μηχανολόγος μηχανικός και υποψήφιος διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, και ο κ. Νίκος Βαλομάνδρας, πρόεδρος του Συνδέσμου Υδραυλικών του νομού μας στο πλαίσιο του μαθήματος του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Το θέμα ήταν «Τα τεχνικά επαγγέλματα, τα επαγγέλματα των μηχανικών και η νέα αναδυόμενη επιστήμη της ρομποτικής». Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, προβληματίστηκαν και έθεσαν ερωτήματα στους εισηγητές. Συντονίστριες της δράσης ήταν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Στέλλα Σιώμου, ΠΕ78, και κ. Μαρία Κολόβα, ΠΕ79.01.

SEP2SEP3SEP