Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο τμήμα Διαιτολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

ΤμήμαΔιαιτολογιαςΤην Τετάρτη 29/3/2023 τα τμήματα Α2 και Α3 του σχολείου μας επισκέφτηκαν το τμήμα Διαιτολογίας και Διατροφολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας “Ταπερίστας: Φαγητό από …σπίτι” υπό τη συνοδεία των καθηγητών κ.κ. Ευαγγελίας Ζαφείρη, Σπύρου Παπανικολάου, Ανθής Γκουγκουστάμου. Εκεί, υπό την επίβλεψη του επίκουρου καθηγητή κ. Μωρρέ, δύο τελειόφοιτες φοιτήτριες μας μίλησαν για τη χρησιμότητα και τις ευεργετικές ιδιότητες του δεκατιανού, τόσο για τη σωματική, όσο και για την ψυχική μας υγεία. Επιπλέον, μας ενημέρωσαν για τη σημασία των υγιεινών σνακ και της ενυδάτωσης. Στο τέλος απαντήθηκαν όλες οι ερωτήσεις μαθητών και καθηγητών.

Εκ μέρους του 1ου Γυμνασίου Τρικάλων ευχαριστούμε τον Επίκουρο καθηγητή κ. Μωρρέ και τις φοιτήτριες που μας έκαναν αυτή την παρουσίαση.