Δράση στο μάθημα της Πληροφορικής

Στις 15 Μαρτίου ημέρα Τετάρτη οι μαθητές του Α2, στο μάθημα της Πληροφορικής υπό την επίβλεψη της κ. Ε. Ζαφείρη, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα διαδικτυακά από το UTECH Lab του Ιδρύματος Ευγενίδου. Το πρόγραμμα αφορούσε σε τεχνικές για δημιουργία ταινίας 2D-animation.

2DAnimationΗ τέχνη του 2D animation ζωντανεύει χαρακτήρες, αντικείμενα και κόσμους ολόκληρους μπροστά στα μάτια των θεατών. Οι μαθητές μετατράπηκαν  σε animators και ανακάλυψαν τις τεχνικές του 2D animation, τους τρόπους που δημιουργείται, τις βασικές του αρχές και την ορολογία που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες του κλάδου. Στην συνέχεια, με την χρήση κατάλληλου λογισμικού, πειραματίστηκαν με την δημιουργία του γνωστού «bouncing ball animation» χρησιμοποιώντας τεχνικές όπως το tweening και το onion skinning.