Δράσεις για την ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Το σχολείο μας συμμετείχε στις δύο κεντρικές δράσεις που διοργάνωσε η γραμμή safeline του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου για την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου.

Η 1η δράση αφορούσε στη δημιουργία βίντεο από τους μαθητές διάρκειας 5 λεπτών το οποίο αναδείκνυε τα αξιοθέατα του τόπου τους. Το σχολείο μας συμμετείχε με το βίντεο “Ταξίδι στο μύλο των ξωτικών” το οποίο δημιούργησαν οι μαθήτριες Παυλίνα Μπετσιμέα, Ευαγγελία Παπαθεοδώρου και Χριστίνα Παπανικολάου του Γ4. Το βίντεο εγκρίθηκε από την ομάδα του safeline και αναρτήθηκε στην πλατφόρμα www.youth4greece.gr. Για να το δείτε μεταβείτε στο www.youth4greece.gr και επιλέξτε την κατηγορία αξιοθέατα. Πηγαίνετε στην περιοχή των Τρικάλων και εκτελέστε το συγκεκριμένο βίντεο που θα εμφανιστεί.

Η άλλη δράση αφορούσε στην ποίηση για την καταπολέμηση της ρητορικής μίσους και του cyberbullying. Το σχολείο μας συμμετείχε με την αποστολή 2 ποιημάτων από την μαθήτρια Μαρία Οικονόμου (Γ4).

Δημοσιεύθηκε στην Καθηγητές, Μαθητές, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.