Συμμετοχή του 1ου Γυμνασίου στο CodeAthon 2018

Την Πέμπτη 18/10/2018 το σχολείο μας συμμετείχε στο μαθητικό πρόγραμμα μη διαγωνιστικού χαρακτήρα που βασίζεται στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch, με τίτλο CodeAthon: Βελτιώστε το παιχνίδι και…παίξτε!

Το CodeAthon διοργανώθηκε στο πλαίσιο του Europe Code Week 2018 και πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα σε τέσσερις πόλεις της Ελλάδας στις 18, 19 & 20 Οκτωβρίου 2018. Την οργάνωση ανέλαβε ο Δήμος Τρικκαίων μαζί με την WRO και το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο.
Η ομάδα του σχολείου μας αποτελούμενη από τους μαθητές : 1) Κων/νο Λάσκο, 2) Νίκο Βαλομάνδρα και 3) Ναταλία Μπούγλα παρουσίασε  με επιτυχία τον κώδικα που ανέπτυξε σε scratch. Την ομάδα συνόδευε η καθηγήτρια πληροφορικής κ. Ε. Ζαφείρη.

This entry was posted in Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες. Bookmark the permalink.