Ημερίδα: “Πρόληψη και αντιμετώπιση σχολικής βίας και εκφοβισμού”

Το σχολείο μας επιζητώντας την συνεχή αναβάθμιση των δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών και στα πλαίσια της δράσης “Πρόληψη και αντιμετώπιση σχολικής βίας και εκφοβισμού” πραγματοποίησε τη Τρίτη 15/3/2022 και ώρα 4:00 μμ επιμορφωτική ημερίδα με θέμα:

Επιθετικότητα: μπορεί η σπίθα να γίνει πυρκαγιά;”.

Αύξηση των κρουσμάτων βίας παρατηρείται όλο και σε περισσότερα σχολεία, γεγονός που προκαλεί πολλά προβλήματα στη σχολική κοινότητα. Σύμφωνα με έρευνες που έχουν διεξαχθεί τα ποσοστά των μαθητών που έχουν συμμετάσχει σε περιστατικά σχολικής βίας κυμαίνονται από 46% έως 59%. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από μεγάλη συμμετοχή των εκπαιδευτικών.

Ευχαριστούμε θερμά τους δύο εισηγητές της εκδήλωσης: τη κ. Αλεξάνδρα Μπεκιάρη Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Παιδαγωγικής στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και τον κ. Δημήτριο Θεοχάρη Μαθηματικό, υπεύθυνο ΣΕΠ.

Η ομάδα δράσης του σχολείου δεσμεύθηκε να συνεχίσει τις επιμορφωτικές εκδηλώσεις με αρωγό πάντα τη Διεύθυνση του σχολείου.

Οι καθηγήτριες της ομάδας: Σιώμου Στυλιανή, Σπανού Ευαγγελία, Πυρώτη Χρυσούλα, Μαργαρίτη Θεοδώρα, Μπέργιου Βαϊα.

2h 1h