Επίσκεψη της Γ? Τάξης στη Σ.Μ.Υ. και στη Σ.Ε.Φ.Α.Α.

Στις 16/12/2015, οι μαθητές της Γ? Τάξης του Γυμνασίου, στα πλαίσια των μαθημάτων του Επαγγελματικού Προσανατολισμού και της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής,  επισκέφτηκαν τις σχολές της πόλης μας, Σ.Μ.Υ. και  Σ.Ε.Φ.Α.Α, με συνοδούς καθηγητές τους: κα Σιώμου Στυλιανή (κοινωνιολόγος), κα Βαΐοπούλου Γαρυφαλλιά (φιλόλογος), κα Παπαβασιλείου Άννα (φιλόλογος) και κο Αμπράζη Στυλιανό (μαθηματικός). Ήταν μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα επίσκεψη κατά την οποία οι μαθητές πληροφορήθηκαν για τις δυνατότητες σπουδών στα συγκεκριμένα ιδρύματα. Οι επισκέψεις αυτές τους δίνουν τη δυνατότητα να έχουν μια ευρύτερη εικόνα για τις μελλοντικές σπουδές τους.

• Σ.Μ.Υ(Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών)

Η ενημέρωση έγινε στο Κέντρο Ψυχαγωγίας και στη συνέχεια οι μαθητές  ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της Σχολής. Η ενημέρωση και η ξενάγηση διήρκησαν περίπου 90΄.

Ο τμηματάρχης Κ. Βασίλειος Τζερεμάκης μας ενημέρωσε τόσο για το συγκεκριμένο τμήμα, όσο και για τα τμήματα των υπολοίπων στρατιωτικών σχολών της χώρας, οι οποίες είναι οι εξής .

• Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων (ΣΣΕ Όπλα ? Σώματα)
  • Σχολή Ναυτικών Δοκίμων ( Σ.Ν.Δ. Μάχιμοι-Μηχανικοί)
  • Σχολή Ικάρων ( Σ.Ι. Μηχανικοί ? Ελεγκτές Αεράμυνας)
  • Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων (Σ.Σ.Α.Σ. )
  • Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής ( Σ.Α.Ν.)
  • Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν)
  • Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Τ.Υ.Α)
  • Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητών (Σ.Υ.Δ.)
  • Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων (Σ.Ι.Ρ.)

Μπορείτε να επισκεφθείτε τη σελίδα της σχολής εδώ:

• Σ.Ε.Φ.Α.Α.(Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού)

Η σχολή προσφέρει 4ετείς σπουδές στον τομέα της Φυσικής Αγωγής, με πολλές ειδικότητες που αφορούν όλα τα αθλήματα.

Οι σπουδές αποτελούνται από θεωρητικά μαθήματα όπως: Ανατομία, Εκβιομηχανική κ.ά., αλλά και Πρακτική Ειδικοτήτων σε σχολεία και σε εξωτερικούς χώρους.

Με την επίσκεψη αυτή λοιπόν, δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με τις σύγχρονες εγκαταστάσεις και τους διάφορους χώρους της σχολής, καθώς και με το εκπαιδευτικό περιεχόμενο και τις προοπτικές που προσφέρει.

Παρακάτω, ο σύνδεσμος για την ιστοσελίδα της σχολής:

Παπαθεοδώρου Ευαγγελία                                                                                                                    μαθήτρια  Γ4