Συμμετοχή μαθητών στην εκδήλωση μνήμης για τον απαγχονισμό των πέντε Τρικαλινών Επονιτών

Την Τετάρτη 18 ? 4 ? 2018 το 1ο Γυμνάσιο συμμετείχε στην εκδήλωση μνήμης του Δήμου Τρικκαίων, ανήμερα της επετείου του απαγχονισμού των πέντε Τρικαλινών επονιτών από τους ναζί. Ομάδα μαθητών του σχολείου παρουσίασε ένα αφιέρωμα μνήμης και σεβασμού στους εκτελεσθέντες ήρωες με μια λιτή και συγκινητική αφήγηση, εμπλουτισμένη με ποιήματα. Με στόχο την ένταξη του περιεχομένου της θυσίας στην ιστορική μνήμη, ως συστατικού στοιχείου της σημερινής εποχής, οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσίασαν τα ιστορικά γεγονότα με τρόπο που δείχνει ότι η νέα γενιά αφουγκράζεται το παρελθόν και συγκινείται από τα ηρωικά πρότυπα. Ειδικά η αναφορά στην επιμονή του Έλληνα συνεργάτη των Ναζί, να στήσουν για τρίτη φορά την αγχόνη στον Κώστα Σύρμπα, συγκίνησε τους παριστάμενους, που σιωπηρά και με θαυμασμό, αναπαριστούσαν στο μυαλό τους τις στιγμές εκείνες στην πλατεία Ρήγα Φεραίου των Τρικάλων. Τότε, που εκτελέστηκαν οι Στέργιος Γάτσας, Γιάννης Μπριάζης, Κώστας Στεργιόπουλος, Κώστας Σύρμπας και Αποστόλης Τσανάκας.

Την εκδήλωση παρακολούθησε το τμήμα Γ4 του σχολείου. Αφηγητής της παρουσίασης ήταν ο μαθητής του Γ3Κελεπούρης Φίλιππος και στην ανάγνωση αποσπάσματος της επιστολής του Κ. Σύρμπα ο μαθητής του Γ4 Πετσιάς Απόστολος. Ποιήματα απήγγειλαν οι μαθητές: ΚαναβούΑγάθη (Γ3),Μπουρλιού Άννα (Β3), Παπά Όλγα (Γ4), Πίσατσιτς Βανέσα (Γ4), Τυρνενόπουλος Αντώνιος (Β3) και Χριστοδούλου Κων/νος (Γ4). Την προετοιμασία του αφιερώματος και την επιλογή των κειμένων έκανε ο φιλόλογος κ. Παν. Γαϊτάνας.