Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Περτουλίου-Τρικκαίων

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας  που ασχολείται με την κλιματική αλλαγή και εκπονεί το περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο «Κλιματική αλλαγή: από το πώς και το γιατί, στο τι θα κάνουμε εμείς…»  και παράλληλα συμμετέχει στοευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο Green Lanterns, επισκέφτηκε το ΚΕΠEA Περτουλίου-Τρικκαίων στο χώρο που έχει παραχωρηθεί από το Δήμο Τρικκαίων στην οδό Καλαμπάκας και υλοποίησε το ημερήσιο πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ με τίτλο «Το Οικολογικό Αποτύπωμα των Δραστηριοτήτων  μας στον πλανήτη». Υπεύθυνη καθηγήτρια των παραπάνω δράσεων είναι η Βιολόγος του σχολείου μας κ. Ανθή Γκουγκουστάμου ΠΕ04.

Η κ. Μαρία-Τερέζα Κοτρώνη ενημέρωσε τα μέλη της ομάδας για τον αντίκτυπο που αφήνουμε στο περιβάλλον στην καθημερινότητά μας. Με διάφορες δημιουργικές δραστηριότητες, τους εξήγησε την περιβαλλοντική επιβάρυνση διαφόρων τροφών καθώς και τρόπους για να μειώσει κανείς το οικολογικό του αποτύπωμα.

Ευχαριστούμε θερμά την κ Κοτρώνη για την εξαιρετική φιλοξενία.